Fankey hedeflerine doğru kararlı adımlarla ilerliyor


 

Fankey Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Yaşar'la geri dönüşüm sektöründen ankastre pazarına giriş hikayelerini, yeni yatırımlarını ve sektörü konuştuk.  

Gökhan Yaşar kimdir, kendinizden bahseder misiniz ?

1988 yılında İstanbul’da doğdum. Nevşehir’in köklü aileleri arasındayız. Evliyim, bir kız ve bir erkek çocuğum var. Hayatta elde ettiğim başarılarda çok büyük katkısı olan ve her zaman birlik beraberlik içerisinde yanımda bulunan babam Mustafa Yaşar ve ağabeyim Serdar Yaşar’ı burada anmak istiyorum.  

Doğa Geri Dönüşüm nedir? Bu konudaki tecrübelerinizi aktarır mısınız?

Yaşar ailesi olarak, 2014 yılına kadar geri dönüşüm sektöründe lider olmak için, sürekli kendimizi ve işimizi geliştirme için çaba verdik. Bu çabalarımızın sonucunda da Türkiye’nin en büyük geri dönüşüm firmalarından birine sahip olduk. Bu enerjimiz, bizi farklı sektörlerde faaliyet göstermeye yöneltti.  2014 yılına kadar, Doğa Geri Dönüşüm firmamız için çalışmalarımı sürdürdüm. Bu tarihten sonra, ankastre sektörüne yönelik olarak fabrikamızı geliştirmek için tüm enerjimi vermiş bulunmaktayım.

Doğa Geri Dönüşüm, 1965 yılında kuruldu. Ailenin üçüncü kuşağı olarak firmamızın çalışmalarını devam ettirmekteyiz. Türkiye’nin otomotiv beyaz eşya sektöründe önde gelen üretici ve sac işleyici firmaların çoğunun tedarikçisi konumundayız. Temin ettiğimiz geri dönüşüm malzemelerini fabrikamızda işleyerek elde ettiğimiz ürünleri, demir çelik ve otomotiv sektörlerine yedek parça üreten firmalara, geniş araç filomuz ve tecrübeli personelimizle sunuyoruz.  

Fankey’i bize tanıtır mısınız ?

Firmamız ankastre ürünler konusunda, elektrikli ve gazlı ankastre fırın, cam ve metal ocaklar, davlumbaz sürgülü aspiratör ve klasik aspiratör üretim yapıyor.Yönetim Kurulu Başkanımız babam Mustafa Yaşar öncülüğünde, ağabeyim Serdar Yaşar’la birlikte güç birliği yaparak üretim kapasitesini yaptığımız yatırımlarla üst seviyelere taşımayı başardık. 2016 yılında, İstanbul'da satış ofisi ve showroomu hizmete açtık. Klasik ve sürgülü aspiratör üretimiyle başlayan ürün çeşitlerimize, değişen tüketici tercihleri doğrultusunda davlumbaz, ocak ve fırından oluşan ankastre cihazların üretimini de ekledik. Her gün gelişen üretim kapasitemizle sektörde, kalite ilkesini olmazsa olmaz koşul kabul ederek, Fankey markasını daha üst seviyelere taşımak amacıyla; ürünlerimize uluslararası kalite belgelendirme kuruluşlarından yeterlilik belgesini aldık ve Türkiye genelinde tüketiciye kaliteli hizmet veren Fankey yetkili servis ağını kurduk. Daha sonra, fırın sektöründe de atılım yapmak amacıyla enerji tasarruflu A sınıfı belgesini uluslararası test laboratuvarlarından aldık. Ürünlerimizde, ilkemiz olan estetik görünüş ve kalite faktörünü tasarım aşamasıyla başlayarak uyguluyoruz. Hammadde girişi, üretim, satış ve satış sonrası hizmetlerde, yakaladığımız kalite çizgisini yurt içi ve yurt dışı pazarlarında başarıyla sürdürmekteyiz.

Sizi iyi bir ankastre üreticisi yapan ve rakiplerinize göre üstünlük sağlayan özellikleriniz nelerdir?

En önemli özelliğimiz, Fankey olarak fırın, ocak, davlumbaz ve aspiratörden oluşan 4 ürün gamını da Türkiye’nin en büyük, en sağlam ve kaliteli yarı mamul tedarikçilerinden alarak üretmekte oluşumuzdur. Ürünlerimizi kendi fabrikamızda üreterek, bayilerimizin teshirine sunuyoruz. Özellikle fırınlarımızda A enerji olarak üretim yapılmaktadır.

 

gokhanyasar2

Yakın gelecekte yurt içi ve yurt dışı pazarındaki hedefleriniz nelerdir ?

Yurt içi pazarına yönelik olarak, sektörün en önemli ve prestijli firmalarından biri olmayı ve pazar payımızı kalite ve dizayn anlayışımızla ön plana çıkarmayı amaçlıyoruz. Yurt dışı pazarına yönelik ise  ankastre satan tüm ülkelerde yer almayı hedefliyoruz. Böylece, kendi markamız ve OEM olarak bilinirliğimizi artırmayı planlıyoruz.

Isıtıcı ve pişirici grubu dışında soğutucu ve diğer ürün gruplarına  girmeyi düşünüyor musunuz? Ne zaman?

Fabrikamızdaki yatırım ve Ar- Ge çalışmalarımız bittikten sonra, bu ürün gamına en geç 5 sene içinde  girmeyi planlıyoruz.

Satış, pazarlama  ve teknik servisleriniz konusunda okuyucularımızı bilgilendirebilir misiniz? Bayi sayınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Fankey olarak, İstanbul satış ofisimizde yurt içi satış, yurt dışı satış ve proje ekibi olmak üzere 3 koldan satış teşkilatımız bulunmaktadır. İç pazarda yaklaşık olarak 400 adet bayi ile çalışmalarımızı sürdürürken, yurt dışında ise 20 ülkede çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu sayıyı ülke bazında çok daha ileriye taşımak istiyoruz.

Yurt içi ve dışı Fuarları hakkında düşünceleriniz nelerdir?

2014 yılından beri Türkiye’deki birçok fuarda Fankey’i temsil ettik. Ayrıca son iki senedir dünyanın en büyük fuarlarından biri olan Çin Kanton Fuarı’na katılıyoruz. 2018 hedeflerimizi de yurt dışı fuarlarına ağırlık verme ve yurt içinde seçtiğimiz sektörümüze uygun fuarlara katılma yönünde belirledik.  Fuarların şirket ve sektör olarak bilgimize ve tanınırlığımıza güç katacağına inanmaktayız.

Emaye fabrikanıza yatırımlarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Emaye fabrikası konusunda, tüm işlemler, fiyat teklifleri ve fizibiliteler tamamlanmış durumda. Emaye fabrikamız  2018 yılının ilk çeyreğinde ileri teknoloji ile kurulacaktır.

Eklemek istediğiniz bir konu var mı?

Hedefimiz, ankastre sektöründe ilk beş büyük firma arasında olmaktır. Fabrikamızı 50 bin metre kareye çıkarmayı ve en az 80 ülkeye ihracat yapmayı amaçlıyoruz. Avrupa pazarına açılmak da hedeflerimiz arasında yer alıyor.

 fabrika

 

 

 

Copyright © 2013-2015. Dağıtım Kanalı Tüm Hakları Saklıdır.

Dağıtım Kanalı web sitesi şuana kadar 32598248 defa tıklanmıştır.