MÜSİAD öncülüğünde perakendecilik yöneticileri yetiştirilecek


müsiad21

Dağıtım Kanalı Röportaj

Dağıtım Kanalı Dergimizde MÜSİAD Perakende Sektörü Meclis Başkanı Ali Gökhan Er’le Bağlarbaşı MÜSİAD Pazarlama-Perakende Meslek ve Tematik Lisesi, MÜSİAD Perakende Sektör Kurulu faaliyetleri, hedefleri ve perakendecilik konularıyla ilgili görüştük. Er,  Bağlarbaşı MÜSİAD Pazarlama-Perakende Meslek ve Tematik Lisesi'ne yönelik olarak, “Bu okullardan mezun gençleri, Türkiye’nin perakende markaları dört gözle bekliyor. Mağaza satış danışmanı, mağaza yönetici yardımcısı, mağaza yöneticileri bu gençlerden çıkmıştır. Sahanın dışında markaların mutfağı olan merkez ofislerde ürün, tedarik yönetimi, bütçe kontrol bölümü, görsel bölümü gibi birimler de bu gençlerin kariyer hedeflerinde olacaktır” şeklinde konuştu. 

Tematik lise ne demektir, böyle bir lise açılmasına neden ihtiyaç duyuldu? Bu kimin fikriydi?

Tematik lise, “sektörlerin ihtiyaç duyduğu, vasıflı ara eleman yetiştiren mesleki teknik lise” demektir. Fikrin sahibini tam bilmemekle birlikte, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bilgilendirmesi ve yönlendirmesi ile bilgimiz oldu. İl Milli Eğitim ile yaklaşık 4 yıldır perakende üzerine eğitim çalışmalarımız sonucunda, Pazarlama-Perakende Tematik Lisesi ortaya çıktı.

müsiad1

Lisenin açılış hikâyesini ve okulunuzun özelliklerini öğrenci sayısı, öğretmenler ve sınıflar gibi unsurlar açısından anlatır mısınız?

MÜSİAD Perakende Sektör Kurulu olarak, kurulduğumuz 10 Aralık 2013’ten sonra pazarlama-perakende sınıfı olan okulları gezip, “Perakende nedir ve istihdamdaki yeri nedir? Nasıl bir kariyer planı vardır?” sorularının yanıtlarını içeren konuları anlatmaya başladık. MÜSİAD üyesi perakende markaları ile bu okullarda uygulama sınıfı açtırdık. Geçen sene İl Milli Eğitim, tematik konusunu bize açtı, severek kabul ettik. Tematik lisenin en büyük özelliği, eksik gördüğümüz müfredatı tamamlamamızı sağlayacak olmasıydı. Sayın Serkan Gür’ün desteği ile 2016 yılında protokolü imzaladık. İstanbul genelinde, 24 okulda pazarlama-perakende bölümü var. Bağlarbaşı Pazarlama-Perakende Tematik Meslek Lisesi tümü ile sektöre ait Türkiye’deki ilk okuldur.

Perakendeciliğin ülkemiz için önemi nedir?

Bu soru, çok uzun bir cevabı gerektirir. Organize perakendeye baktığımızda, gıda ve gıda dışı olarak ikiye ayrılan tüm sektör, istihdamda ve vergi toplamada en önde gelen sektörlerden biridir. 1989 Galleria, Atakule ve Atrium ile başlayan AVM serüveni, 393 sayısına ulaşmıştır. 12 milyon metrekarelik alanda yaklaşık 1.8 milyon kişiye iş imkânı sunmaktadır.

müsiad2

Bu okullardan mezun olan çocukları hangi firmalardan ne tür işler bekliyor?

Bu okullardan mezun gençleri, Türkiye’nin perakende markaları dört gözle bekliyor. Mağaza satış danışmanı, mağaza yönetici yardımcısı, mağaza yöneticileri bu gençlerden çıkmıştır. Sahanın dışında markaların mutfağı olan merkez ofislerde ürün, tedarik yönetimi, bütçe kontrol bölümü, görsel bölümü gibi birimler de bu gençlerin kariyer hedeflerinde olacaktır.

Öğrencileri, stajyer olarak çalıştıracak firmalara neler önerirsiniz?

Çok önemli bir soru. Bu çocuklara; koli taşıttırma, temizlik yaptırma, çay getirme gibi meslekle ilgili olmayan angarya işleri markalar yaptırmamalı. Bu konuda, markaların İK departmanlarına çok ciddi iş düşüyor. 11 ve 12 hatta 10. sınıfta staja aldıkları bu bölüm öğrencilerine, mesleği anlatmalı ve sevdirmeliler, yoksa mezun olduğunda bu gençler başka sektörlere mecburen gidiyorlar. Biz Bağlarbaşı’nda bu işin takipçisi olacağız ama yetmez. Bizimkisi gölde bir damla. Her marka ve STK bu bilinçte olmalı.

MÜSİAD içindeki görevinizden bahseder misiniz?

Bir dönem önce, yönetim kurulu üyesi olduğum MÜSİAD’da 3 Haziran seçimleri sonrasında, genel başkanımız tarafından perakende meclis başkanlığı görevine getirildim. Meclisimiz, MÜSİAD Sektör Kurulları’ndaki 16 adet perakende unsurlarına dokunmak için kurulmuştur. Bu görevim dışında, teşkilatlanma komisyonu başkan yardımcısı olarak da genel merkezde ayrı bir görevim vardır.

Liseye neden MÜSİAD ismi verildi? MÜSİAD’ın perakende sektöre bakışını anlatır mısınız?

Lisemize, ilgileneceğimiz sözü ve ilgimizin devlet tarafından görülmesi sonucu MÜSİAD adı verildi. 16 sektörden biri olan perakende, genel başkanımızın stratejik önemde gördüğü ve sektör kurulları üstü birleştirici bir görevi ile kurulması ve ilk meclis olması MÜSİAD’daki verilen önemi yeterince göstermektedir.

Okulun eğitim programından söz eder misiniz, ne tür eğitimler veriyorsunuz?

Bu yıl sonu müfredatı tamamladığımızda, bu sorunuza net cevap verebilirim. Tabii ki perakende alanında 12. sınıf bittiğinde, yeterince bilgili ve donanımlı gençler mezun olacaktır. Ayrıca ders saatleri dışında şimdilik İngilizce, sonrasında talebe göre başka lisanların bedelsiz etütleri, MÜSİAD üyelerinin dil okulları tarafından verilecektir.

Eğitim faaliyetleriniz sırasında ne tür seminerler verdiniz ya da veriyorsunuz? Bu seminerlerin faydalarını söyler misiniz?

Seminerler; başarı hikâyeleri, sektör ihtiyaçları, sektörün iş süreçleri, kariyer planlarının anlatıldığı toplantılar olarak, 15 günde bir okulumuzda plan dâhilinde yapılmaktadır.

Bu tür seminerlere katılmak isteyen firmalara ne önerirsiniz?

Bize ulaşsınlar, tarih versinler ve lütfen gelsinler.

müsiad3

İlk olarak, Bağlarbaşı’nda açılan bu okulun devamı niteliğinde olan okullar ne zaman ve kaç adet olarak açılacak ve bu okullar nereler de olacak?

Şu sıralarda, MÜSİAD Perakende Meclisi’ne çok destek veren BMD ile Ataşehir’e bir okul kazandırmak üzere çalışıyoruz. Önümüzdeki ders yılı, İstanbul’un Avrupa Yakası’nda olmak üzere, 2 adet okul  planımız İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılmakta. Markaların sahipleneceği okullar olursa, sayı nereye gider bilemiyorum. Bizim sevdamız olan perakendede eğitim için yaptığım bir çalışmada, 39-40 ilde 100’e yakın okul açılabilir. Bu şu demektir; her okul, her yıl 90-120 öğrenci mezun etse, yılda 9 bin, 12 bin arası öğrenci demektir. Yeter mi? Hayır ama bu önemli bir sayıdır. MÜSİAD olarak tüm illerde yapılanmamız şube veya temsilcilik bazında olduğu için, bu ders yılı bitiminde müfredatta ve uygulamada çok yol almış olursak, diğer illere de gidip anlatıp bunu ülke geneline yaymaya talibiz, inşallah yapabiliriz. BMD’de gördüğümüz destek, perakende ile ilgili diğer STK’lardan da gelirse çok hızlı ilerleriz.

Böyle bir proje için beyaz eşya sektöründen neler bekliyorsunuz, bu konuda bir mesajınız var mı?

Beyaz eşya markalarının perakende unsurları daha çok bayiler diye biliyorum. Bayilerdeki istihdam için müfredata katkı verirlerse ve okul açma sevdaları olursa yeterlidir.

Eklemek istediğiniz bir konu var mı?

4 yıldır yürüttüğüm, emek verdiğim bu işte gördüğüm şudur: Okul için arsa bulmak, bina yapmak, var olan okula laboratuvar ve sınıf yapmak, para vermek vs. tabi ki önemli. Ama daha önemlisi, sektörün temsilcilerinin lafta değil gerçekte elleri bu okulların üstünde olursa, yetişmiş olarak markalarımıza gelecek olan bu gençler, yurt içi ve yurt dışında çok başarılı olacaklardır. Biz büyükler sabırla onlarla sadece madden değil manen de olalım yeter.

 müsiad4_1

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2013-2015. Dağıtım Kanalı Tüm Hakları Saklıdır.

Dağıtım Kanalı web sitesi şuana kadar 32598248 defa tıklanmıştır.