Enerji tasarrufu sağlayan yerli bir buluş; Wattsu


wattsu21

 

Dağıtım Kanalı Röportaj

Mahmutoğlu Elektronik Ticaret Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Mustafa Mahmutoğlu ve CEO Hamit Memur’la Wattsu’nun doğusundan dünya pazarlarına doğru yolculuğuna uzanan hikayesini konuştuk. Mahmutoğlu Wattsu projelerini sunmalarına yönelik olarak,  “Aile şirketimizi güncel ticari pazarlara, yeni işlere açmak için planlar yaparken, bilgi teknolojisi çağında gençlerin özellikle bu alanlarda inovatif, milli ve yerli ürünler üretmekteki iştiyaklarını görüp projeye katılmış olduk. Bundan da oldukça mutluyuz ve gururluyuz” diyor.

Memur da Wattsu’yla birlikte aslında, kombilerin en temel çalışma koşulunu değiştirmiş olduklarının altını çiziyor.

Kendinizi ve firmanızı kısaca tanıtır mısınız? Çalışma alanlarınız nelerdir? 

Mustafa Mahmutoğlu: 1954 yılında Rize’de Yahya Mahmudoğlu, Latif Mahmudoğlu ve Fuat Kösoğlu tarafından kurulan firmamız, 1966 yılında İstanbul’da irtibat ofisini açarak ticari faaliyetlerini Rize’den sonra İstanbul’a taşımış. Büyüklerimiz tarafından 1996 yılında grup şirketi oluşturulmasının ardından, Mahmutoğlu Elektronik San. ve Dış Tic. Ltd. Şti. unvanı ile elektronik ürünlerin ithalatına ve iç piyasaya pazarlamasına büyüterek devam ettik. Toshiba pillerinin Türkiye’deki tek dağıtıcısı olan firmamız Avec ve Panther (Pil-Kulaklık-El Feneri-Klavye-Mouse-Bilgisayar Sarf Malzemeleri) adı altında kendisine ait olan markasıyla da iç ve dış pazarlara satış gerçekleştirmektedir. Firmamız şu anda, 2. nesil olan Hüseyin, Yakup, Ali ve Mustafa Mahmudoğlu ile Ahmet Mazhar Kösoğlu tarafından faaliyetlerine devam etmektedir.

Wattsu ile iş birliğiniz nasıl ve ne zaman başladı?

Elektronikteki bilgi birikimi ve pazarlama gücümüzü artık milli ve yerli ürünler üretme, ailenin üçüncü nesil kuşağı üzerinden kendimize ait marka ve ürünler ile devam ettirme kararı almıştık. 2013 yılında, cihazın mucidi Hamit Memur ile tanıştık. Wattsu projesi bizi heyecanlandırdı, bu projeye inandık ve destek olma kararı aldık, bu sayede bu ticari yapının ilk temellerini atmış olduk.

Projeye katılmanızın sebeplerini anlatabilir misiniz?

Bizler de 3. kuşaklarımızı işlerimize monte ederek, aile şirketimizi güncel ticari pazarlara, yeni işlere açmak için planlar yaparken, bilgi teknolojisi çağında gençlerin özellikle bu alanlarda inovatif, milli ve yerli ürünler üretmekteki iştiyaklarını görüp projeye katılmış olduk. Bundan da oldukça mutluyuz ve gururluyuz.

Wattsu nedir, söz eder misiniz?

Wattsu kombilere yönelik start/stop sistemini geliştiren bir Türk mucidin icadı. Wattsu doğalgaz kombilerini yepyeni bir mantıkla çalıştıran bir kombi ana kart yazılım teknolojisidir. Bu buluş, akıllı ev konseptine girecek düzeyde yeni bir ürün. Bu teknoloji, size ihtiyaç duymadan aylarca kombinizi otomatik yönetiyor ve size tasarruf vadediyor. Artık kombinizi en verimli şekilde çalıştırırken, siz onu unutuyorsunuz. Bu yönü ile mükemmel denecek kadar iyi bir teknoloji. Bu teknolojiyi bir benzetme ile anlatmak isterim. 1800’lü yıllarda yapılan ilk arabanın şanzımanı yoktu, şanzımanın arabadaki fonksiyonu gibi, Wattsu da kombiye şanzıman özelliği getirdi, kombideki bu şanzıman yani Wattsu, kombinin kapasitesini artırıp azaltıyor, kombilerin kapasitesini kontrol ederek kombi bacasından atmosfere atılan ısı salınımını azaltıyor. Kısaca Wattsu, kombiler üzerinde birçok pozitif etki oluşturarak, yepyeni bir çalışma sistemi ile onu çalıştırıyor. Biz, bu teknolojiye “Start/Stop Kombi” dedik. Yani hermetik kombiden sonra yoğuşmalı kombi yapıldı, yoğuşmalı kombinin verimliliğini yüzde 16 arttıran Wattsu teknolojisini “Start/Stop Kombi” olarak adlandırdık. Bu teknolojiyi, tüm kombilere uygun hale getirmek adına da Wattsu WT1 cihazını ürettik. Kombinize oda içi termostat veya dış ortam termostatı takılı bile olsa, Wattsu cihazını kullanmanız tasarrufunuzu arttırıyor, çünkü Wattsu bu termostatların yapmadığı yepyeni bir çalışma sistemi olan start/stop sistemi ile kombinizi çalıştırıyor ve tasarruf sağlıyor. Wattsu, kombinin alevleme işlemini dönüş suyu sıcaklığı ile başlatmıyor, oysa mevcut tüm kombilerde alevleme işlemi dönüş su sıcaklığı ile başlatılır. Wattsu’nun teknolojisi kombi sisteminin yapısını köklü bir şekilde değiştiren bir sistem.

wattsu1

Yüzde 100 Türk icadı bir ürün olarak, Wattsu’nun doğuş hikayesini anlatır mısınız?

Hamit Memur: Bir mucide sormuşlar, “bunu nasıl buldun?” diye, o da “30 yıl artı 15 dakika” demiş. Wattsu’nun hikayesi 2010 yılında başladı, herkes gibi benim de doğalgaz faturam yüksek geliyordu ve faturamı düşürmek için, “kombimi nasıl daha verimli kullanabilirim?” düşüncesi ile kombiler üzerinde araştırmalara başlamıştım. Geçmişte kalorifer kazanları üretmiş ve 1500 derecede kömürü eriterek yakan bir sistemin buluşunu Konya’da yapmış biri olarak, aslında ısıtma ve soğutma sistemleri ile ilgili birçok deneyimlere sahiptim. Bu bilgi birikimlerim, bu süreçte bu buluşu yapmama olanak sağladı. Bir gün önemli bir detayı kombi üzerinde fark etmem ile zihnimde ilk domino taşı devrildi, derken peş peşe domino taşları devrilerek kısa bir zaman içerisinde Wattsu’nun ana mantığı zihnimde canlandı. 2010 ile 2013 yılları arasında gözlem ve deneyler ile Wattsu Start/Stop Sistemi şekillendi. Artık bildiğim bir gerçek vardı; kombilerde verimli bir çalışma yazılım algoritmasını bulmuştum, VTS şirketini 2013 yılında kurdum ve birçok ilde testler yaparak yazılıma ait ana hatları bitirdim, bu testler sırasında kombi ana kartlarının ilk yerli modellerini de ekibimiz ile yaptık. 2015’te patent başvurumuzu yapıp ardından, bu teknolojiyi tüm kombilere yönelik cihaza dönüştürmek için iki yıl daha çalıştık ve Wattsu WT1 doğdu. İsim olarak da suyun gücü anlamına gelen watt (güç) ve su birleşiminden Wattsu ismini cihazımıza isim olarak verdik, çünkü buluşumuzun özünde suyun döngüsü vardı.

Bu ürün ile kombilerde hem doğal gaz hem de elektrik tasarrufu yaptığınızı söylüyorsunuz. Bunu nasıl sağladığınızı teknik olarak özetle anlatabilir misiniz?

Kısaca şöyle özetleyebiliriz: Wattsu, kombileri dış iklim koşuluna göre çalıştıran ve devir daim su pompasının her alevlemenden sonra bir sonraki alevlenmeye kadar kapatılması ilkesini taşıyor. Durum böyle olunca, bu yazılımı barındıran kombi dönüş su sıcaklığı ile alevleme işlemini başlatmıyor. Aslında, biz kombilerin en temel çalışma koşulunu değiştirmiş olduk. Bu değişim ile devir daim su pompasının kapatılması, direkt elektrik tasarrufuna yansıyor. Ayrıca, tesisattaki döngü bizim sistem yani start/stop sistemi ile oluşturulduğunda, kombilerde baca sıcaklığı düşüyor, kombi petekler arasında tesisat borularında oluşan ısıl kaçışı azalıyor. Bundan dolayı da doğalgaz tüketimini start/stop sistemi azaltıyor ve Wattsu sayesinde atmosfere atılacak ısı evinize aktarılmış oluyor, bu yönümüz ile çevreci ve doğayı koruyan bir teknolojiyiz.

Rakibiniz var mı? Ürününüzün rakiplerinizden üstün özellikleri nelerdir?

Rakibimiz yoktur. Start/stop sistemi, kombilerde mevcut çalışma sistemini kökten değiştiren yepyeni bir çalışma sistemi. Start/stop sistemi, yerli patentleri barındıran tamamen yerli bir kombi teknolojisinin oluşmasına da imkan verecek düzeyde. İnsanlar, dış ortam sensörümüz olmasından dolayı Wattsu cihazını, bildikleri sistemlere benzeterek buluşumuzun ana mantığını es geçiyorlar. Oysa, Wattsu oda termostatlarından tamamen farklı bir teknoloji. Şu anda, piyasada oda termostatı diye satılan ürünler var ancak, bu algoritma ile çalışan başka bir cihaz yok. Wattsu bir oda termostatı değil, kombinizi bambaşka bir mantıkla çalıştıran yepyeni bir cihazdır.

İTÜ onaylı olan bu ürünün yurt içi ve yurt dışı patent çalışmalarından da bahseder misiniz? Üniversitelerden niçin uzun süre destek alamadınız?

Global anlamda, ürünümüzü patentleme sürecindeyiz, bu anlamda bu buluşun üretileceği ve satılacağı ülkelerin tamamına başvuruda bulunduk. Üniversitelerden resmi olarak destek almak çok mevzuat gerektirdiği için, bu işlemi resmi değil de gıyabi olarak yaptım, bana destek olan tüm akademik arkadaşlara bu vesile ile teşekkür ediyorum.

Destek aldığınız kuruluşlar var mı?   

TÜBİTAK, KOSGEB bize patent konusunda destek verdiler, ayrıca, Turkcell’in kurup desteklediği Arıkovanı Platformu gibi bazı platformlardan da destek aldık, bu vesile ile destek olan kuruluşlara ürünümüzü alarak bize güvenen tüm müşterilerimize teşekkür ederiz.

Üretim ve pazarlama faaliyetlerinizden söz eder misiniz?

Mustafa Mahmutoğlu: 1 milyon adet kapasiteli üretim bandımız hazır ve 11 bin adet ürün üretilip, paketlenip satışa hazır olarak stoklarımızda yer alıyor. Ayrıca, aşırı bir talep oluşursa, üretim bandında sıkışmamak adına, 40 cihazın parçaları montaja hazır bekletiliyor. Pazarlama faaliyetlerimiz ve servis yapılanmamız, İSTOÇ Kuzey Plaza’daki şirket merkezimizde devam ediyor. Hayrabolu’daki Almera markasına ait fabrikaya ve markaya ortak olarak kapasite artırım yatırımları yaptık. Hedefimiz; bu teknolojiyi tüm insanlığa bir an önce ulaştırmak. Enerji kaynakları sonuçta, tüm insanlığın ortak kaynağı. Bu kaynakların tüketilmesi ne kadar uzun zamana yayılırsa, atmosfere ısı salınımı ve zehirli gaz salınımı az olacaktır; Sonuçta, başarılı her buluş, toplumda kullanılır ve yayılır. Önemli olan bu denli önemli bir buluşun, tüm dünyaya hızlı bir şekilde yayılmasıdır. Bu kapsamda, duyarlı her insanın bizim teknolojiyi anlaması ve çevresine de anlatması çok önemli.

Ürünleri nerelerde satıyorsunuz? Fiyatından, garantisinden ve satış sonrası hizmetlerinden de bahseder misiniz?

Ürünlerimizi, dijital kanalda ilk olarak N11’de satışa sunduk. GittiGidiyor,Hepsiburada.com gibi kanalların yanı sıra, sosyal medya satış kanalı olarak Abone Sepeti kanalı ile geleneksel kanal dediğimiz kombi servislerinde satışa sunuyoruz ve telefonla satış gerçekleştiriyoruz. Bayilik sürecimiz de tüm Türkiye’de devam ediyor. Türkiye’de tüm illerde 300 adet servis ağımız ile müşterilerimize montaj ve servis hizmeti veriyoruz.

Ürün ile ilgili bayilik çalışmalarınız başladı mı? Perakende mağazalarında ne zaman göreceğiz bu ürünleri?

Bayilik çalışmalarımız devam ediyor. Bayi başvurularımızda yoğunluk olduğundan, hepsi ile tek tek ilgilenmeye çalışıyoruz.

Hedefleriniz nelerdir?

Hedefimiz, daha yaşanabilir bir dünyayı çocuklarımıza bırakabilmek adına, gezegenimizin enerji kaynaklarını verimli tüketecek, ticari kaygılar içermeyen inovatif ve yerli ürünler üretmek. Ülkemizden dünya pazarına sunulmuş yeni fikirler ve icatları hayata geçirmek, yeni fikirleri ve projeleri desteklemek hedeflerimiz arasında. Wattsu’nun global bir marka olmasını sağlamayı, insanların Wattsu ismini duyduklarında zihinlerinde, tasarruf ve enerji kaynaklarını verimli kullandıran marka algısını oluşturmayı hedefliyoruz. Maalesef, ülkemizde tasarruf kelimesi yanlış yönlendirmeler neticesinde zihinlerde kirli bir yerde. Wattsu kullanılmaya başladıkça, insanımızın bize teşekkür etmesi bizin için en büyük mutluluk olacaktır.

Eklemek istediğiniz bir konu var mı?

Mahmudoğlu ailesinin proje hamisi olarak yatırım yapması ile üretim yolculuğuna başlayan Wattsu’nun bir gün çok farklı yerlerde olması ümidiyle daha çok çalışıyoruz. Çantamızda piyasaya süreceğimiz çok farklı yeni ürünleri hayata geçirmek ve gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmayı hedefliyoruz. Ayrıca, dünya genelinde satılan bir ürün üretmeyi ve bu topraklarda üretilmiş tüm dünyanın tanıdığı bir markayı oluşturmayı amaçlıyoruz. Böylece, Anadolu insanının üretkenliğini göstermek adına, halkımızın destek ve teveccühüne nail olmayı istiyoruz. Dağıtım Kanalı dergisine de sayfalarında bize yer ayırdığı için teşekkür ederiz.

wattsu2

 

 

 

 

Copyright © 2013-2015. Dağıtım Kanalı Tüm Hakları Saklıdır.

Dağıtım Kanalı web sitesi şuana kadar 32565448 defa tıklanmıştır.