“Perakende sektörü ekonominin nabzını tutuyor”


BakanTüfenkci

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı öncülüğünde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonunun (TESK) desteğiyle düzenlenen Türkiye Perakende Ticaret Zirvesi, dün İstanbul Pullman Kongre Merkezi'nde başladı.

Zirve’ye katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci yaptığı konuşmada, hükümet olarak perakende sektörüne verdikleri önem verdiklerinden söz ederek,  Perakende, Türkiye için önemli sektörlerden biri, perakende sektörü ekonominin nabzını tutan önemli sektörlerden birisi. Eğer Türkiye'de ekonomi, ticaret nezle olsa perakende hapşırmaya başlar. Perakende sektörümüzün sorunlarını kapsamlı şekilde, sektörün bütün aktörleri ile birlikte tartışmak istiyoruz. Sorunları beraber masaya yatırmak, beraber çözümler bulmak istiyoruz. Bunu Bakanlık, hükümet politikası haline getirelim istiyoruz.” dedi.

Türkiye perakende sektörü cirosunun son 5 yıllık performansını devam ettirerek orta vadede yılda ortalama yüzde 9 büyümesini beklediklerini dile getiren Bakan Tüfenkci, “Eğer ülkemizin büyüme hızı bu hızda devam ederse, perakende sektörünün yüzde 9'ların üzerinde büyüyeceğine inanıyorum.  Sektör verilerine göre, Türkiye tüketim harcamalarında Avrupa'da ilk 10'un içinde, gıda harcamalarında ise ilk 5 ülke içinde yer alıyor. Türkiye, jeopolitik konumu ve lojistik avantajları açısından perakende sektörü için çok cazip bir ülke.” şeklinde konuştu.

“Perakende sektörüne güven artıyor”

Bakan Tüfenkci, perakende sektörüne,  Ticaret Sektörü Güven Endeksine göre, 2018 Ocak ayında güvenin yüzde 5,6 arttığını gördüklerinin dile getirerek, “Bu yükseliş, son üç aylık dönemde iş hacmi ve satışların arttığını, mevcut malstok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde iş hacmi ve satışların artacağını bekleyenlerin sayısının artmasından kaynaklanmaktadır.” şeklinde konuştu.

Bu sonuçların, sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini koruduğu, küresel ve jeopolitik risklere rağmen büyümeye devam edileceğinin en somut göstergelerinden şeklinde okunması gerektiğini belirten Bakan Tüfenkci, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Küresel perakendecilere stratejik yatırımları konusunda rehberlik etmek amacıyla hazırlanan Küresel Perakende Gelişim Endeksi sonuçlarına göre de Türkiye 2016 yılında 6'ıncı sırada iken 2017 yılında 4'üncü sıraya yükselerek ciddi bir performansla ilerlemeye devam etmektedir. Endekse göre ülkemiz çekiciliği hızla artan ve perakende pazarı hızla büyüyen ülkeler arasında yer almaktadır. Perakende sektörü ciro bakımından imalat sektöründen sonra ikinci sırada gelmekte. Perakende sektörü ülkemiz tüm sektör cirolarının yüzde 12'sini, tüm istihdamın yüzde 13'ünü teşkil eden ve ülkemizdeki her dört işletmeden birinin içinde yer aldığı bir sektördür."

PERBİS 2019 yılının başında hayata geçecek

Bakan Tüfenkci, sektörün kendi içinde bölünmeler yaşadığına dikkati çekerek, sektörün hep birlikte nasıl büyütüleceğinin tartışılması gerektiğini söyledi.

Sektörün bürokrasi gibi birçok alanda yaşadığı sıkıntıları anlatan Bakan Tüfenkci, "Perakende Bilgi Sistemi'ni (PERBİS) inşallah 2019 yılının başında hayata geçirmek istiyoruz. İş yapmayı kolaylaştıran adımları atmamıza rağmen, taşrada ya da tabanda, birçok kurumun bundan haberi olmadan esnafımıza işlerimizi zorlaştırma adına birçok belgeye boğduğunu görüyoruz. Biz PERBİS'le bu belge sayılarını azaltacağız. Bu çalışma ile istiyoruz ki süreleri 6 güne, maliyetleri de şu ankinin onda birine çekelim" dedi.

Bakan Tüfenkci2

 

 

 

Copyright © 2013-2015. Dağıtım Kanalı Tüm Hakları Saklıdır.

Dağıtım Kanalı web sitesi şuana kadar 32524309 defa tıklanmıştır.