Beyaz Eşyanın Altın Yılı


beyaz adam21

 

Dağıtım Kanalı Özel Haber

 

Beyaz Eşyanın Altın Yılı

2017 yılında yakalanan yüzde 8 büyüme, muhteşem bir rekor. Ülkemiz ekonomisindeki çalkantılara bakarak değerlendirecek olursak, beyaz eşya sektörü iyi bir iş çıkardı. Özellikle, TÜRKBESD’in gayretleri neticesi çıkartılan ÖTV iadesi hem sektöre, hem de ülke ekonomisine büyük faydalar getirdi. Uygulama çıkar çıkmaz, süratle reklam ve kampanyalarla satışı destekleyen sektör firmaları, resmen talebi patlattılar.

Doğruyu söylemek gerekirse; yüzde 6,7’lik bir ÖTV, o kadar da can alıcı bir indirim değil, ancak sektör firmaları bu avantajı hep bir ağızdan destekleyerek fark yarattılar. Son derece çalkantılı bir yıl olan 2017’yi başarıyla kapatan sektör yöneticilerini kutluyoruz. Şirketlerin büyüme rakamlarını ayrı ayrı bilmiyoruz ama bu sene bayi ziyaretlerimden edindiğim memnuniyet değerlendirmelerinde, piyasa fiyat politikaları ve başarılı satış uygulamalarıyla öne çıkan 2 marka Siemens ve Beko oldu.

Derin dondurucu öne çıktı

Ürünlerin yıllık büyüme oranlarına baktığımızda, derin dondurucu grubu patlama yapmış gözüküyor. Bu yaz, Arçelik markasının derin donduruculara eklediği yeni özellikleri reklamlarda vurgulayarak, talebi oynattığını düşünüyorum.

Yenilik fayda getiriyor

Dünyanın 2. büyük beyaz eşya üreticisi ülkesinin üreticileri, sürekli yenilik yaratarak ürün talebini yükseltmek üzere kafa yormalı. Tüketicinin ilgisini çeken en ufak bir yenilik satın alma isteği yaratıyorsa, bu tüm sektöre fayda getiriyor. Sürekli olarak dile getirdiğim gibi; ev eşyalarının, cep telefonları sektörünü örnek alması gerekiyor.

Her şey insan için! İnsanın yaşadığı ortam, hayatının en önemli kısmını geçirdiği evi, onun yaşamını kolaylaştırmalı. Aynı buzdolabı, aynı çamaşır, aynı bulaşık makinelerini kullanmaktan bıktı tüketici. Onlara yeni tasarımlar sunmak, fark yaratacak ürünler geliştirmek lazım. Bir kere daha yazdım ve sonrasında da bu konuyu dile getirmeye devam edeceğim. Sektörümüze ses getirecek yeniliklerle dolu bir 2018 yılı diliyorum.

Kalın sağlıcakla!

 beyaz adam-3

 

 

Copyright © 2013-2015. Dağıtım Kanalı Tüm Hakları Saklıdır.

Dağıtım Kanalı web sitesi şuana kadar 32524309 defa tıklanmıştır.