Bardağın Dolu Tarafını veya Boş Tarafını Görmek


bahriolgun21

Dağıtım Kanalı Özel Haber

Sayfa komşum Alpay Kajan, geçen ayki yazısında, benim bardağın dolu tarafına hiç bakmadığım gerekçesi ile hafiften sitem ediyor.

Değerli sayfa arkadaşıma özel olarak, bu durumun yanıtını verdim. Ancak ülkemizin, dünyanın, şehrimizin, ekonomimizin durumunu masaya yatırdığımızda, olumlu olanların yüzde 30-40, olumsuz olanların da yüzde 60-70 gibi olduğunu görüyoruz. Mesela, son yıllarda ülkemizde yollar, havaalanları, köprüler, tüp geçitler, vb. yapılıyor. Bunlar olumlu. Peki bu olumlu gelişmeler, 80 milyona nasıl ve ne kadar yansıyor? Büyümemiz yüzde 11 denilip, minimum faiz yüzde 15 olduğunda, geçim indeksi düştüğünde, reel işsizlik yüzde 15-16 seviyelerinde olduğunda, ben ekonomist olarak pozitif bakamam ki. Ben ekonomiyi, borsa faiz, büyüme pencerelerinden izleyen biri değilim.

Ayrıca, kötüyü düşünüp, iyiye sevinmek geleneksel davranış biçimlerimizdendir. Sosyal olaylara kulaklarımız alıştı. Çocuk evlilikleri, taciz, çocuk istismarları, kadın cinayetleri… Haberlerde 20 tane kötü haber var ise, 1 tane iyi haber var ya da yok. Bu durumda pozitif bakmak mümkün mü?

Ekonomik göstergeler

Lokomotif sektör inşaat piyasası düzeldi mi diyeyim? İhracatımız ile ithalatımız arasındaki negatif fark büyürken sevineyim mi ?

Bütün otoyollar ve köprülerde yap-işlet-devret modeli var ve devletin taahhüt ettiği rakamlar var. Yapan şirketlerin zarar etme gibi bir riski yok. Yeterli geçiş olamayınca, aradaki farkı ödüyor devlet (bizim vergilerimizle). Yani bahse konu olan şirketler halinden çok memnun. Peki bütçemiz?

10-12 yıl öncesine kadar dünyanın bakliyat piyasası Mersin’den yönetilip, fiyatlar belirlenirken, bugün başka ülkeler (Norveç-İtalya) belirliyor. Bakliyat (nohut, fasulye, mercimek)  ithalatçıları da çok memnun. Peki ya köylü ve üreticiler?

Asgari ücretliden ve ücretlerden yüzde 15-20-27-35’e kadar vergi kesilirken, milyarlar alan yabancı futbolculardan (yerlilerden de) yüzde 15 kesinti yapıp, onları da mutlu ediyoruz. Elbette onlar da memnun.

Projeler

Asrın projesi Kanal İstanbul’un; Marmara ve Karadeniz’de meydana getireceği akıntı, ısı geçirgenliği ve deniz canlılarına etkisi konusunda belirsizlikler ile kanalın etrafında bulunan arazi ve arsaların ne kadar değer kazanacağı hepimizi gülümsetebilir. Hadi şunu da ekleyeyim; oradan çıkan toprak ile Marmara’da oluşturulması planlanan adacıklar da aklımızın bir kenarında kalsın. Belki de turizmimizi patlatır, ‘boğazımızı rahatlatırız!’.

Bu arada, doldurulan Maltepe Sahili’nin kalkan balıklarının yumurtlama alanı olduğunu unutup, onları Marmara’dan kovduğumuzu da hatırlatmam gerek.

Bardakların boş tarafı da var, bunları da görelim elbette.

Bardağın dolu tarafı  

Şimdi de bardağın dolu tarafına geleyim.

Ülkemiz dünyanın en şanslı birkaç ülkesinden biri.

Ülkemizin coğrafi konumu, iklim çeşitliliği, boğazları, ormanları… Kar manzarasında denize girilebilen, Nemrut’tan güneşin doğuşu seyredilebilen, Ege’sinde zeybek, Artvin’inde horon oynanan üzerindeki bütün insanlarla beraber yaşanılan barış içinde güzel bir ülke.

Ülkemiz en sevecen, en yiğit, en yurtsever, en kanaatkar insanların yaşadığı bir yurt.

Ülkemizde paylaşma, yardımlaşma, imece yapma hala yaygın.

Ülkem insanları dünyanın birçok üniversitelerinde hocalık yapıyor, buluşlara imza atıyor (buna beyin göçü demeyeyim hadi).

Ülkemiz dünyanın bütün emperyalist güçleri, iç savaşın kışkırtmalarına rağmen (terör olayları hariç) barış içinde birbirlerini severek anlayarak yaşıyor (Bu arada Zeytin Dalı Operasyonu’ndaki kahramanlarımıza selam göndermeden, şehitlerimizi rahmet ve minnetle anmadan, gazilerimize acil şifalar dilemeden geçiş yapamam.).

Ülkemiz, dünyanın hiçbir yerinde olmayan, son derece özel ve güzel bir davranış biçimi ile tazecik/gencecik oğullarını askere gönderirken, düğüne gider gibi törenle uğurluyor. Çünkü bu ülkenin insanları ne olursa olsun her şartta ülkesini çok seviyor.

İşte bardağın dolu tarafları…

bahri olgun

Copyright © 2013-2015. Dağıtım Kanalı Tüm Hakları Saklıdır.

Dağıtım Kanalı web sitesi şuana kadar 32524308 defa tıklanmıştır.